NPA

Zinātnes centrs „Tehnoannas pagrabi” pārstāv Latviju Ziemeļvalstu planetāriju asociācijas konferencē 2017 Lundā (Zviedrijā)

51 dalībnieks no 10 valstīm: ASV (tiešsaistē), Dānijas, Francijas, Igaunijas, Itālijas, Latvijas, Lielbritānijas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas. Šāds bija kārtējās (reizi divos gados) Ziemeļvalstu planetāriju asociācijas –Nordic Planetarium Acssociation (NPA) konferences sastāvs. Konference notika no 2017. gada 1. – 3. septembrim Zviedrijas pilsētā Lundā, un ikviens tās dalībnieks ļoti ciešā veidā ir saistīts ar planetāriju kustību pasaulē. Jāatgādina, ka 2011. gadā NPA konference notika pie mums – zinātnes centrā „Tehnoannas pagrabi” Rīgā.

Latviju konferencē pārstāvēja Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” vadītājs Alvis Balodis un izglītības metodiķe – ilggadēja NPA valdes locekle Dace Balode, kuras uzdevums asociācijā ir apzināt un koordinēt Ziemeļeiropas mazos planetārijus.

Trīs dienu konference bija ļoti piepildīta ar aktuālu tehnisku, saturisku, zinātnisku un hands-on informāciju, ko sniedza gan Lundas universitātes mācību spēki, gan planetāriju aprīkojuma ievērojamu firmu (GOTTO, RSA Cosmos, SCISS, Skypont u.c.) pārstāvji, gan zinātnieki un dažādu planetāriju speciālisti. Piemēram, Džeimss Fosters (James Foster) no Lundas universitātes iepazīstināja ar pētījumiem, kā nakts dzīvnieki orientējas pēc zvaigznēm, kas sasaucas ar Latvijas Universitātes profesora Jāņa Vīksnes vadībā 1964. gadā veikto pētījumu „Methods of Investigation of Celestial and Non – celestial Orientation of Birds”, par kuru runājām NPA Rīgas konferencē 2011. gadā. Astronomijas izglītības pētnieks Urbans Eriksons (Urban Eriksson) Lundas konferencē vadīja diskusiju par to, kā vizualizācija ietekmē astronomijas izglītību (The connection between the outer and inner universe). Diskusijas formālā un neformālā vidē, demonstrējumi, Lundas observatorijas iepazīšana un vēl daudz kas interesants – laiks aizritēja nemanot.

Liels bija mūsu atkalredzēšanās prieks ar Lundas Universitātes profesoru Daini Draviņu, pateicoties kura atbalstam zinātnes centrā „Tehnoannas pagrabi” jau no 1997. gada atrodas un darbojas planetārijs. Savstarpējās sarunās informējām viņu par situāciju ar planetārijiem Latvijā, savukārt mums svarīgi bija dzirdēt profesora vienmēr profesionālo viedokli par situāciju ar planetārijiem Eiropā. Šajā sakarā jāmin mūsu ārpus konferences vizīte Tiho Brahes planetārijā Kopenhāgenā, kur spilgti izpaužas viena no galvenajām mūsdienu lielo planetāriju problēmām, proti, ja projekta sākuma stadijā tiek iepirkta dārga aparatūra, tad planetārija darbības gaitā tā prasa lielus uzturēšanas izdevumus. Ja vēl ir nepieciešams iekārtu remonts, tad līdzekļu parasti nepietiek. Rezultātā samazinās planetārija demonstrējumi, un tos nomaina uz izliekta ekrāna demonstrētas filmas, kurām nav nekāda sakara ar astronomiju. Un tik lielam planetārijam otrreiz vairs nevar uztaisīt tik lielu mārketinga reklāmu, lai piesaistītu jaunus lielus finanšu līdzekļus.

Dace Balode, izglītības metodiķe


Zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” delegācijas dalība Ziemeļvalstu planetāriju asociācijas konferencē Helsinkos no 2015. gada 4.-6. septembrim

Zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” delegācijas dalība Ziemeļvalstu planetāriju asociācijas konferencē Helsinkos no 2015. gada 4.-6. septembrim

Spirgtā 3. septembra rītā Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” delegācija Alvja Baloža, Elzas Kļaviņas, Daces Balodes un Reiņa Baloža personā devās uz plašo mežu, saunu un lāceņu zemi Somiju, lai piedalītos Ziemeļvalstu planetāriju asociācijas (Nordic Planetarium association – turpmāk tekstā – NPA) konferencē Helsinkos.

Trīs dienas garā konference iesākās Helsinku observatorijā ar zīmīgu Larsa Bromana (Lars Bromann), viena no NPA dibinātājiem, atskatu uz tās vēsturi un dažādām konferenču norises vietām. Patiess bija „Tehnoannas pagrabu” atkalredzēšanās prieks ar jau iepriekšējās konferencēs (tai skaitā NPA konferencē Rīgā, 2011. gadā) sastaptajiem kolēģiem no Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas un Igaunijas.

Līdztekus asociācijas valdes pārvēlēšanai un dažādu ierosinājumu apspriešanai, konferences dalībniekiem bija lieliska iespēja iepazīties ar Helsinku observatorijas vēsturisko ēku, tās aprīkojumu, kā arī apmeklēt seansu planetārijā. Spilgts kontrasts Helsinku vēsturiskajai observatorijai bija Somijas Dabas centra „Haltia” apmeklējums, kurš atklāja ne tikai Somijas dabas skaistumu, bet arī tehnoloģisko iespēju vērienu.

Konferencē piedalījās vairāku uzņēmumu („Sciss”, „SkyPointPlanetariums”, „R.S.A. Cosmos”, utt.) pārstāvji, pastāstot par jaunākajiem piedāvājumiem un aprīkojumu darbā planetārijā. Tajā pat laikā konferences dalībnieki varēja ne tikai iepazīties ar planetāriju tehniskā aprīkojuma papildināšanas iespējām, bet arī uzzināt par praktiskām astronomijas nodarbībām „Orion” planetārijā Dānijā un paši līdzdarboties ar astronomiju saistītās radošās darbnīcās.

Dalība NPA konferencē bija ne tikai patīkams, bet arī izzinošs notikums. Zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” pārstāvjiem tā bija iespēja atkal satikties un apmainīties viedokļiem ar citiem planetāriju entuziastiem, uzzināt par jaunumiem viņu planetārijos, kā arī izvirzīt jaunus uzdevumus asociācijas darbībai līdz nākošajai konferencei.

Elza Kļaviņa, lektore zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” planetārijā